تبلیغات

(✿◠‿◠) دختـــــــــــرانِ امام زمــــآنیツ


سیرِ تکاملِ جنینِ انسان از زمانِ لقاح تا تولد...(توضیح با شکل)برای دونستن به ادامه ی مطلب برید


پیشنهاد میکنم از دست ندیدبسم الله الرحمن الرحیم


لینارت نیلسون(Lennart Nilsson) دوازده سال از عمر خود را صرف تهیه تصاویری از رشد نوزاد درون رحم کرد. این تصاویر باورنکردنی با استفاده از دوربین های معمولی مجهز به لنز ماکرو و همچنین میکروسکوپ الکترونی گرفته شده است. در این تصاویر مراحل رشد نوزاد از ابتدای لقاح تا کامل شدن جنین و تبدیل به یک نوزاد را می بینیم.اسپرم در لوله فالوپ (لوله شیپور رحمی)
تخمکیک قرار ملاقات اما نه معمولی!( قراری بینِ اسپرم و تخمک)لوله ی فالوپ(لوله ای از رحم)دو اسپرم در تماس با تخمک
تنها یک اسپرم برنده شدو موفق به نفوذ به دیواره ی تخمک : )اسپرمی که نفوذ کرده به تخمک!روز پنجم ششم بعد از لقاح!روز هشتم جنین به دیواره ی رحم چسبیده است!

(اصطلاحا بهش میگن بلاستوسیست..)
مغز تشکیل میشود..
روز ۲۴ام. بعد از ۱۸ روز قلب شروع به شکل گیری می کند. می دانیم که جنین یک ماه هیچ استخوانی ندارد.هفته ی چهارم!هفته ی چهارم پنجمهفته پنجم: تقریبا ۹ میلی متراست. به وضوح صورت جنین با سوراخ چشم و بینی و دهان مشخص است.
40 روز بعد(یعنی یک ماه و یک هفته و سه روز)
هفته هشتم. جنین به سرعت در کیسه رحمی رشد می کند.
هفته دهم. پلک ها نیمه باز هستند. در روزهای آتی کاملا بسته خواهند شد.هفته شانزدهم. جنین از دست هایش برای شناخت محیط پیرامونش استفاده می کند.شبکه ای از رگ های خونی را مشاهده می کنید. در واقع بدن در حال ساخت استخوان است و این رگ ها تغذیه کننده استخوان بدن خواهند بود.
هفته هجدهم. ابعاد تقریبا ۱۴ سانتی متر. اکنون می تواند صدا های بیرون را درک کند.هفته ی نوزدهم!

 هفته بیستم. تقریبا ۲۰ سانتی متر. موهای پشمالویی بر روی سر و صورت نوزاد ایجاد می شود. این موها را با نام لانوگو(lanugo) می شناسند.هفته ی بیست و چهارم(شش ماهگی)هفته ی بیست و ششم!

7 ماه بعد. جنین کامل شده و نوزاد آماده ترک رحم می شود. در این زمان جنین به سمت پایین می چرخد تا راحت تر بتواند خارج شود.
هفته ۳۶ ام. نوزاد چهار هفته دیگر دنیا بیرون را خواهد دید ...
فتبارک الله احسن الخالقیناعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلَالَةٍ مِّن طِینٍ ﴿۱۲﴾
و به یقین انسان را از عصاره‏اى از گل آفریدیم ﴿۱۲﴾


ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِی قَرَارٍ مَّكِینٍ ﴿۱۳﴾
سپس او را [به صورت] نطفه‏اى در جایگاهى استوار قرار دادیم (۱۳)


ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَكَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ (۱۴)
آنگاه نطفه را به صورت علقه درآوردیم پس آن علقه را [به صورت] مضغه گردانیدیم و آنگاه مضغه را استخوانهایى ساختیم بعد استخوانها را با گوشتى پوشانیدیم آنگاه [جنین را در] آفرینشى دیگر پدید آوردیم آفرین باد بر خدا كه بهترین آفرینندگان است (۱۴)


سوره مومنون آیات 12 تا 14